Hlavná navigácia:
Preskočiť hlavnú navigáciu
Stratégia informatizácie verejnej správyDokument Stratégia informatizácie verejnej správy (ďalej len SIVS) je zásadný strategický dokument pre riadenie informatizácie verejnej správy. Stratégia informatizácie verejnej správy bola schválená uznesením vlády SR č. 131/2008 na jej 85. rokovaní 27. februára 2008. Vláda Slovenskej republiky tým potvrdila svoj záväzok z programového vyhlásenia, modernizovať verejnú správu jej ekonomizáciou a informatizáciou. Stratégiu informatizácie verejnej správy vypracovalo Ministerstvom financií SR v spolupráci s Úradom vlády SR a splnomocnencom vlády pre informačnú spoločnosť Pavlom Tarinom.
Obsah dokumentuStratégia informatizácie verejnej správy definuje strategické ciele a kroky, ktoré budú podniknuté na dosiahnutie neustáleho rastu spokojnosti občanov s verejnou správou prostredníctvom poskytovania služieb atraktívnym a jednoduchým spôsobom za súčasného zvyšovania svojej efektívnosti, kompetentnosti a znižovania nákladov na verejnú správu. To znamená, že stanovuje strategické ciele procesu zavádzania eGovernmentu a definuje kroky vedúce k modernizácii verejnej správy a elektronizácii jej služieb. Zároveň Stratégia informatizácie verejnej správy nastoľuje kritériá a postupy financovania eGovernment-u, ktoré predpokladá kombináciu zdrojov štátneho rozpočtu a prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ. Stratégia informatizácie verejnej správy vychádza na úrovni Európskej únie z týchto dokumentov:
Východiská na úrovni SR:
Strategické cieleNávrh definuje tieto strategické ciele v oblasti informatizácie verejnej správy do roku 2013: 1. Zvýšenie spokojnosti občanov, podnikateľov a ostatnej verejnosti s verejnou správou
2. Elektronizácia procesov verejnej správy
3. Efektívnejšia a výkonná verejná správa – štát bude stáť menej
4. Zvýšenie kompetentnosti verejnej správy
Pri realizácií vyššie uvedených cieľov budú uplatňované tieto zásady:
Prínosy pre užívateľovPrínosy, ktorých dosiahnutie sleduje stratégia, strategické ciele a konkrétne kroky:
Úspory v číslach Občania by podľa uskutočnenej analýzy1 dokázali eGovernmentom ušetriť 60 833 784,3 hodín času ročne2 stráveného vybavovaním a „vybehávaním“ po úradoch, ktoré môžu využiť na oddych alebo na ďalšiu zárobkovú činnosť. Národnému hospodárstvu by tým mohli priniesť cca 3,9 mld. Sk ročne3 do štátneho rozpočtu. Naopak verejná správa by eGovernment-om ročne dokázala ušetriť minimálne 3 913 pracovníkov a prenesene minimálne 112 mil. Sk daňovníkov mesačne, keď berieme do úvahy priemernú mzdu zamestnanca verejnej správy za 1. štvrťrok 2007 (20 921 Sk). Informatizáciou môžeme taktiež ušetriť minimálne 490 mil. listov papiera ročne – tlačív (žiadosti vrátane príloh) pokiaľ berieme do úvahy 70 040 9444 vybraných rozhodnutí spracovaných verejnou správou ročne, keď predpokladáme, že v priemere je potrebných 75 papierových tlačív na jedno rozhodnutie, ktoré musí občan predložiť pri styku s verejnou správou a 1 tlačivo by bolo obsahom len 1 listu papiera. FinancovanieBudú k dispozícií 3 rôzne typy finančných zdrojov, ktoré sa sprístupnia pre aktivity identifikované v štúdiách realizovateľnosti. 1. Štátny rozpočet – hlavný zdroj:
2. Štrukturálne fondy EÚ: Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) definuje finančné zdroje z Európskych štrukturálnych fondov na roky 2007 - 2013 pre informatizáciu verejnej správy (prvá prioritná os) na úrovni 23 mld. Sk. Prostriedky sú rozložené do 3 základných blokov:
3. Ostatné zdroje: Rozpočty samospráv, finančné prostriedky z rôznych grantov a pobočiek medzinárodných inštitúcií, súkromných investícii (napr. cez verejno-súkromné partnerstvá - PPP), ako aj finančné prostriedky z komunitárnych programov EÚ, ktoré sa týkajú informatizácie spoločnosti. Ich výšku však nie je možné špecifikovať. 1Zdroj: Informačný audit, Cestovná mapa zavádzania elektronických služieb verejnej správy a informačné správy Štatistického úradu SR |
![]() Anketa
|