RSS
    

Hlavná navigácia:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Poradňa

Čo je pri zverejňovaní dokumentov (Z/F/O) potrebné scanovať?

Dobrý deň, nadväzne na seminár o štandardoch pre IS VS, ktorý sa uskutočnil v Nitre dňa 8.6.2012, ako aj na doručenú prezentáciu, máme dotaz na spôsob zverejňovania dokumentov. Do seminára sme žili v tom (aj vzájomné konzultácie medzi zariadeniami to utvrdzovali), že zverejňovať sme povinní formou zadania základných údajov + nascanovaním originálu dokladu. Môžme teda "zverejňovať" tým spôsobom, že na web stránku dáme len potrebné informácie z príslušných dokladov, respektíve až to takto jednotne nie je možné, tak sa pýtame, čo musíme nascanovať a čo nie. Veľká vďaka za radu.

V tejto chvili je to takto:

 • pre (F)aktúry stačia základné údaje (sken nepotrebujete, v tomto prípade je to zbytočná práca a zároveň pri ponechaní podpisov a pečiatok možné ohrozenie vás samotných falšovaním)
 • pre (O)bjednávky stačia základné údaje (sken nepotrebujete, navyše okrem toho, čo platí pri faktúre, vás ohrozí ešte aj falšovateľnosť zverejnenej šablóny objednávky)
 • pre (Z)mluvy potrebujete dokument (celé znenie), pričom:
  • buď použijete rovno elektronickú verziu, z ktorej ste to tlačili (a anonymizujete osobné údaje) alebo obdobne získate elektronickú verziu od druhej strany (ak ste pôvodnú nepísali vy)
  • alebo to naskenujete, ale musíte z toho spraviť textovo čitateľnú formu (t.j. dá sa v tom vyhľadávať, slová sa dajú označiť a kopírovať atď.):
   • buď použijete softvérové nástroje ako OCR, ktoré dokážu rozoznať písmo, ale potom to musíte aj tak ešte celé prejsť a skontrolovať
   • alebo to do elektronickej podoby prepíšete a doložíte ako alternatívu (pri kratších zmluvách a aspoň trochu schopných „pisároch“ je toto výrazne rýchlejšia cesta). Ak tu alternatívu urobíte vizuálne úplne totožnú s pôvodnou elektronickou, tak ju kľudne môžete použiť aj namiesto skenu.

Z pohľadu štandardov pre IS VS sa požaduje iba jediné – čitateľná podoba.
V prípade F a O to zabezpečíte základnými údajmi (keďže tieto sú dané zákonom 211/2000, pre nás je to dostatočná alternatíva a či tam dáte aj sken je len Vaša vec).
V prípade Z je potrebné mať textovo rozoznateľný dokument, či už priamo, alebo ako alternatívu k skenu (druhá možnosť je podľa nášho názoru zbytočne zdvojená robota).

Na koniec opätovne pripomínam – skeny podpisov ani pečiatok sa nezverejňujú. Z toho jasne vyplýva, že v procese „1. elektronický dokument -> 2. tlač (podpis = platnosť) -> 3. sken -> 4. zverejnenie (účinnosť)” stačí proste použiť prvý a štvrtý krok. Anonymizácia môže nastať v kroku 3 aj 4, takže tá to neovplyvní.

20.06.2012 | Metodické materiály, Legislatíva, Štandardizácia Späť »
Po Ut St Š Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wifi pre teba

Merač internetu (vrátane aplikácie Mobiltest pre Android cez Google Play Store, pre iOS cez Apple Store)

Porovnávač cien internetu

Centrálny metainformačný systém verejnej správy

Anketa
V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 bude MFSR zodpovedným orgánom za plnenie cieľov jeho prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Ktorý z nasledujúcich vybraných cieľov prioritnej osi 7 považujete vy osobne za najdôležitejší?

Rozširovanie vládneho cloudu
82557
Rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov
99876
Pokrytie všetkých domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou min. 30Mbit/s
60439
Zvyšovanie dostupnosti údajov verejnej správy prostredníctvom otvorených dát
22371
Podpora prebiehajúcej reformy verejnej správy prostriedkami IKT (informačno-komunikačné technológie)
84995
 
Staršie ankety
Pridať do obľúbených | Správca obsahu (ÚPVII) | Technická podpora (Datacentrum) | Právne informácie | RSS | Mapa stránok | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2009 Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Začiatok stránky